Vánoce v souladu s přírodou

12/05/2018

Vánoce jsou čím dál blíž. Jak je oslavit co nejvíce v souladu s přírodou a zanechat tak co nejmenší uhlíkovou stopu? Zde mám pro Vás pár tipů:

  • Stromeček - největší symbol Vánoc, bez kterého bychom si je asi ani nedokázali představit. Avšak hned po jejich skončení se po celé České republice začnou u kontejnerů hromadit spousty a spousty odhozených stromečků, kterých je celkem až přes milion. Pokud si řeknete, že jste na tom lépe s umělým - jste na omylu. Takový umělý vánoční stromeček zanechá na přírodě ještě větší dopad, už jen kvůli původu a podmínkám v továrnách. Nejlepší možnou alternativou jsou vánoční jedličky v květináčích, které se těší stále větší oblibě. Jsou ideální už jen z toho důvodu, že je po skončení Vánoc můžete vysadit do lesa a obohatit tak přírodu.
  • Jídlo - o Vánocích je u nás zvykem se přecpávat, což není dobré jak pro naše zdraví, peněženku, ale i ekologii. Jídlo ne vždy zvládneme zkonzumovat celé a opět spousta skončí v koších a kontejnerech. Co takhle raději přispět do potravinové banky a udělat tak radost potřebným?
  • Dárky z Číny a Vánoční dovolená  - mám okolo sebe spoustu lidí, kteří řeší koupi Vánočních dárků z "levných čínských eshopů". Sice je fajn, že ušetříte, ale měli byste mít v paměti, že co se týče vlivu na životního prostředí (letecká doprava) to má ty nejhorší možné následky. A nejen to, v některých čínských továrnách stále praktikují "otrocké práce, kdy zaměstnanci nedostávají adekvátní mzdy a pracují v otřesných podmínkách. Někteří jedinci tráví zimní dny raději u moře v teple, za což se jim vůbec nedivím, ale opět to má devastující následky stejně jako u převozu balíčků z Číny, a to emise vyprodukované z letadel. Podle mluvčích CK, zájem o zájezdy za teplem během vánočních svátků roste každým rokem. Dle mluvčího CK Fischer, Jana Bezděka, dokonce více lidí tráví zimu u moře, než na horách. Proto je fajn zamyslet se, zda-li je cesta opravdu nutná a zvážit, zda-li není i jiná možnost přepravy např. autem, busem a nebo při nejlepším strávit svátky doma v okruhu rodiny a nejbližších. 

You Might Also Like

0 komentářů

Pravidelní čtenáři