Přenáška: Barvy na talíři

5/17/2018

Před pár dny jsem ve vedlejší vesnici viděla vyvěšený plakát, že se bude konat ve zdejší knihovně přednáška o rostlinné stravě s ochutnávkou zdarma. Řekla jsem si, že u toho chybět nemůžu. Přednášejícím měl být stavební inženýr pan P. Školník, který je amatérským kuchařem a nadšencem veganství. Zajímalo mě, jakým stylem to bude podávat, jaká bude náplň přednášky a jak na to budou reagovat zdejší obyvatelé. Hned po příchodu zde bylo nachystané veganské občerstvení, kterého bylo opravdu hodně. Od lososa z mrkve, přes miniburgery z quinoi, avokádové quacamole, až k ořechovým oreo, jahodovo-limetkovému krému, ovocnému koláči, nebo třeba zeleninovému smoothie. Přednášející pán byl mladý, bylo vidět že je v kuchyni opravdu zdatný a všem zúčastněným chutnalo. Celkově nás přišlo okolo 15, povětšinou samí důchodci, ale i ti byli jídlem ohromeni natolik, že je zaujal i samotný výklad. Prezentace byla zaměřena zejména na potraviny, jako je ovoce, zelenina, semínka, luštěniny,.. a celkově na benefity rostlinné stravy oproti živočišné. Vše bylo vykládáno laicky, což neberu jako chybu, když jsou posluchači ve většině starší lidé. Ač jsem v tomto tématu také dost zběhlá, pár nových informací jsem si odnesla, které Vám také teď předám. Jde pouze o pár poznatků, které jsem si zapamatovala.
Skořice - v obchodech se prodává pouze čínská, která se s pravou cejlonskou nedá srovnávat. Negativní účinky na organismus má již po požití 2 lžiček.
Himalájská sůl - tu v dnešní době již většina lidí zná. Jde klasickou sůl nezbavenou o důležité minerály.
Gultamát - působí jako droga, ovlivňuje mozek.
Kurkuma - říká se, že působí jako všelék, je vhodné ji kombinovat s pepřem. Nekupovat tabletky kurkuminu - mají menší schopnosti, než obyčejná kurkuma.
Namáčení ovoce a zeleniny - pokud si chcete udělat např. zeleninový salát, je dobré nechat zamočenou zeleninu alespoň 40min. - vyplavují se z ní pesticidy. Stejný vliv má i 5% roztok octa.
Rýže - jíst nejlépe neloupanou, slupky obsahují vitamín B.
Meloun - nekombinovat s jiným ovocem - kvasil by.
Z brukvovité zeleniny je nejlepší co se týče účinků červené zelí a kapusta - nejvíce živin.
Avokádo - regeneruje játra, po požívání 2-3x týdně se játra krásně pročistí.
Přednáška se mi moc líbila a doufám, že si z toho zúčastnění něco vzali.

You Might Also Like

0 komentářů

Pravidelní čtenáři