Vliv plastů na naše životy

11/12/2017

Dnešní článek bude zaměřen na ekologii a to konkrétně na plasty kolem nás. Jaký mají vlastně dopad na životní prostředí, zda-li je nutné je používat v takové míře a jaký je můj postoj k tomu? 
Nebudu rozepisovat z čeho se skládá, protože to skoro nikoho zajímat nebude. Avšak důležitým aspektem je, že k jeho výrobě je nutná ropa, což je samo o sobě extrémně neekologické. V posledních letech spotřeba plastů nekontrolovaně vzrůstá a je nutné nějakým způsobem zakročit a zabránit tak dalšímu znečišťování naší planety. Podle UN vzrostla spotřeba plastů z 5,5 milionů v roce 1950 na neuvěřitelných 110 milionů v roce 2010, což je 20 násobný nárůst během 59 let. (V roce 2015 číslo dosahovalo cca 250 milionů tun!) Takovéhle množství není možné zrecyklovat. V ČR se recykluje pouhých 30% veškerého zužitkovaného plastu. Celkově v Evropě zůstává přibližně 10 000 000 tun plastů vyhozených a nezužitkovaných. Část z nich se vyveze na skládky a následně se zahrne hlínou, kde zůstane několik set dalších let, protože jsou jak mnozí z nás víme, těžce rozkladatelné. Plasty nemají pouze negativní vliv na životní prostředí, ale také i na naše zdraví. Problémem jsou nebezpečné ftaláty, které obsahuje nejtoxičtější "PVC", který se stále používá pro výrobu hraček, kancelářských potřeb, potravinové obaly a další. Ftaláty jsou zodpovědné zejména za řadu vrozených nemocí. Je nutno podotknout, že recyklace vše nevyřeší. Ne všechny plasty jsou vhodné k recyklaci a hlavně, recyklace je výnosný byznys a jejím účelem je primárně zisk a ne ochrana životního prostředí. 
A jaké je vlastně řešení?
Alespoň pro začátek minimalizujte spotřebu jednorázových plastů. Kupte si, nebo vyrobte bavlněné pytlíky místo těch igelitových v obchoďáku a využívejte je pro zakoupené ovoce, zeleninu, pečivo atd. Místo plastových, balených vod si zakupte skleněnou flašku a využívejte kohoutkové pitné vody. Nekupujte jednorázové plastové nádobí. V případě nouze, kdy například nemáte po ruce skleněnou láhev a zakoupíte si plastovou jí využívejte vícekrát. I tyto jednoduché kroky jsou  velice přínosné pro naši planetu. Před koupí vždy přemýšlejte. Dávejte přednost skleněným obalům. V dnešní době se rozmáhají obchody s konceptem "bez obalu", který najdete v každém větším městě. Nakupujte v second-handech, protože i většina oblečení je vyrobena z plastu. Já se v poslední době zamířila více na minismalismus, nekupuji tedy zbytečné věci, využívám dřevěných nádob a příboru a i nadále bych se chtěla zaměřovat na minimalizaci tím, že si chci většinu jídla vyrábět a vařit doma, například různé pomazánky, raw tyčinky a smoothie.. Nebuďte lhostejní a neignorujte stále zhoršující se životní prostředí. Více informací naleznete na webu, ze které jsem čerpala i já: eko-plasty. O této problematice můžete zhlédnout i následující dokumenty: Plasty kolem nás a Oceán plastů.

You Might Also Like

0 komentářů

Pravidelní čtenáři