vegan na cestách: Polsko, Osvětim

7/28/2017

Slíbila jsem Vám článek z Polska a o ten také nepřijdete. Jen bude více než jídlo zaměřen na výlet. Přece jen blog není jen o samotném veganství, ale i o mně, takže pokud Vás láká výlet do Osvětimi, nebo jen rádi cestujete, či čtete, keep reading. 😉
Koncentrační tábor v Osvětimi jsem chtěla navštívit už dlouhou dobu, ale protože bydlím u Plzně a do Polska to mám přes celou republiku, nepodařilo se. Téma druhé světové války, antisemitismu a koncentračních táborů mě již několik let zajímá. Loni jsme s přítelem vyrazili do Terezína a napadlo nás, že příští rok bychom mohli zkusit i Osvětim, kde jsme ani jeden nebyli. Slovo dalo slovo a toto léto jsme jeli. Cesta byla dlouhá, dálnice v příšerném stavu, ale po 5,5 hodinách jme dorazili do města Osvětim. Dozvěděli jsme se, že koncentrační tábor v Osvětimi vlastně vůbec není, je až ve vedlejší vesnici Březince. Překvapením pro nás bylo, že Auschwitz se skládá vlastně ze 3. pracovních táborů. Auschwitz I. je z nich nejstarší, byl postaven a používán od roku 1940. V tomto táboře bylo cca 13-16 000 vězňů. U vstupu je onen nápis "Arbeit macht frei". Tento areál slouží nyní zejména jako muzeum a můžete si zde projít i jediné zachovalé plynové komory. Později začal nevyhovovat z nedostatečné kapacity a začal se stavět nový: Auschwitz II: Birkenau, přibližně 3 km odsud. Právě tento tábor se stal největší hrůzou 2. světové války. V roce 1944 během největší koncentrace transportů Židů se v Birkenau nacházelo neuvěřitelných 90 000 vězňů. Tento komplex má doopravdy obrovskou rozlohu, uvádí se 175 hektarů a až 300 budov. Panovaly zde otřesné hygienické podmínky a podvýživa. Při prohlídce místních ubikací běhá mráz po zádech. Palandy ze ztrouchnivělého dřeva, do které se muselo vejít až 20 lidí. Většina lidí z tábora Auschwitz II zahynula v plynových komorách, kterých se zde nacházelo až 5. Z plynových komor jsou zachované pouze pozůstatky, Němci je před příchodem armády vyhazovali do povětří. Auschwitz III: Monowice jsme již nenavštívili. Popravě ani nevím, zda-li je přístupný. Za 2. světové války sloužil především jako pracovní tábor. Vyráběl se zde kaučuk a kapalná paliva. Ti, kteří nebyli schopni práce byli rovnou posílání do plynových komor. Kromě toho, měly Monowice i své vlastní cely. Uvězněno zde bylo až 11 000 vězňů. Ze všech táborů zde byly asi ty nejpříznivější podmínky pro život. Prohlídka byla myslím si, že velice přínosná. Je mi líto těch, co si museli tyhle hrůzy zažít a buďme rádi za dobu ve které žijeme.
Jinak, kdo byste si chtěl udělat také výlet do Osvětimi a jste z větší dálky, doporučuji ubytování  v Hotelu Janová v Ostravě, krásné ubytování, přijatelná cena, milý personál, vířivka a je na okraji Ostravy. :)

You Might Also Like

0 komentářů

Pravidelní čtenáři