Přednáška: Mýty a fakta o veganství

6/15/2017

Dne 15.6. 2017 jsem navštívila přednášku p. Pavla Houdka na téma: Mýty a fakta o veganství. Tato přednáška se konala ve vědecké knihovně města Plzně a moc jsem se na ní těšila, protože málokdy se něco podobného v Plzni děje. Rozhodla jsem se, že Vám shrnu poznatky které jsem zaregistrovala a trošku ji i ohodnotím..
Pokud by někdo nevěděl, Pavel Houdek je autorem webu www.veganka.cz, natáčí videa na youtube, ze kterých jsem ho já vlastně i poznala a v neposlední řadě je to "speaker", pořádající přednášky právě s veganskou tématikou. Také bych poznamenala fakt, že je 17 let na rostlinné stravě, takže už nějaké ty zkušenosti mít bude. Co se týče jeho projevu, velice se mi líbil, mluvil plynule, z hlavy a vše měl z vědeckých zdrojů. Na samotném začátku zmiňoval, že žijeme v době postfaktické, s čím plnohodnotně souhlasím. Většina článků na internetu jsou jen výmysly, nebo překroucená pravda a máloco je doložené zdrojem. Stejně tak jsou na tom knihy. Nyní bych se přesunula k samotným mýtům a faktům. Nebudu zde zmiňovat všechny, jen ty nejzajímavější. Jako prvním mýtem je to, že B12 se vyskytuje ve spirulině. I já jsem o tom slyšela a jeden čas tomu věřila. Ve spirulině, nebo chlorelle se vyskytuje pouze tzv. analog, což je látka chemicky podobná, ale tělo jí neumí využít. Jako další byla řeč o superpotravinách., Pavel Houdek vysvětloval to, že super potraviny jsou jednoduše řečeno něco úplně zbytečného. Je to předražené a je to něco, co vlastně ani při pestrém jídelníčku vůbec nepotřebujeme. Drahá chia semínka pocházející z Ameriky, můžeme bezproblémově nahradit konopnými, či lněnými semínky, která mají lepší účinek a jsou téměř za pár korun.  Novinkou pro mě byl mýtus o nasycených mastných tucích, o kterých se říká že jsou škodlivé, ale je tomu vážně tak? Není, jsou dobré zejména pro sportovce, protože je to současně prekurzor testosteronu. Uvádí se také, že 1/3 nenasycených mastných kyselin by měla tvořit příjem tuků v potravě. V rostlinné stravě moc zdrojů není, ale patří mezi ně kokosový olej, nebo palmový olej, což jsou samy o sobě dost kontroverzní témata. Jako další zmíním fakt, že sója je skvělým zdrojem bílkovin. Nyní se jedná o fakt. Sója je jedním z úplně těch nejlepších zdrojů bílkovin, ale záleží u produktů na fermentaci a vstřebatelnosti. Mezi nejlepší zdroje patří tempeh (který buďto máte rádi, nebo nesnášíte) a nato (sójové boby, které se prý dají jen těžko pozřít), u těchto dvou můžeme mluvit o nejlepší vstřebatelnosti. Další v pořadí jsou tofu a mezi "odpad" patří sójové maso. Co se týče zdroje bílkovin, je na tom opravdu mizerně. Navazuje na to klam, který také často můžete zaslechnout a to je ten, že sója obsahuje ženské hormony - estrogeny. Pravda je taková, že sója obsahuje fitoestrogeny, které se pouze podobají ženským hormonům, ale v těle se chovají úplně jinak. Tohle by bylo shrnutí těch nejzajímavějších a nakonec tu mám pro Vás 7 rad, jak si sestavit vegan jídelníček tak, aby Vám nic nechybělo.

  1. Jez dostatečně.
    Rostlinná strava je méně kaloricky hutná, než ta všežravá a při přechodu z masa na RS byste měli zvýšit příjem jídla o 10%.
  2. Jezte denně 600-1000g ovoce a zeleniny.
  3. Jezte ovoce a zeleninu všech barev duhy. 
  4. Denně alespoň 100g ořechů, či semínek. Nejlépe namočených/naklíčených.
  5. Denně jezte luštěniny.
  6. Doplňujte B12 a vit. D.
  7. Nehroťte to zbytečně tolik a užívejte si.
Musím podotknou, že přednáška mi byla  přínosná a obohatila mne, až na pár informací, které jsem již věděla. Pokud se bude ve Vašem okolí pořádat nějaká podobná, určitě doporučuji navštívit. Všimla jsem si, že 23.6. 2017 se koná Pavlovo další přednáška, tentokrát v Českých Budějovicích na téma: Jak si sestavit veganský jídelníček, což by také mohlo být zajímavé.

You Might Also Like

0 komentářů

Pravidelní čtenáři