Pozemšťané

6/04/2017


U hodně lidí jsem již zaslechla "Maso jsem se rozhodla přestat jíst po tom, co jsem zhlédl/a Pozemšťany." U mě to tak nebylo. Pustila jsem si je až teď, po roce co jsem na rostlinné stravě. Film Pozemšťané, nebo-li Earthlings je americký dokumentární film z roku 2005, zaměřený na existenční a etické otázky. Jak filozof Tom Regan pronesl: „Pro ty, kteří viděli Pozemštany, už svět nebude nikdy stejný." Člověk vidí, jaké krutosti se dějí, ač si dost možná myslel, že to funguje nějak jinak. Budete mít co dělat, abyste vydržely do konce s otevřenýma očima. Kdo se na film nedokáže dívat by si měl uvědomit, že je vlastně o něm samotném a zamyslet se, zda je tohle všechno vlastně nutné.  Pozemšťané jsou rozděleny do 5 částí dokumentu, obsahující skutečné záběry. Natáčení trvalo dlouhých 6 let kvůli obtížnosti dostupnosti záběrů ze skrytých kamer. 
První z nich se věnuje domácím mazlíčkům. Přesněji tomu, odkud se naši mazlíčci berou. Je zde zobrazeno jak to vypadá v chovných stanicích, kde ne vždy jsou obstojné hygienické podmínky a zvířata jsou často uzavřená v klecích, kvůli kterým se postupem času projeví fyzické a hlavně psychické problémy. Poukazují i na fakt, o kterém jsem snad nikdy nic nevěděla. Kvůli přeplněnosti útulků, zverimexů a dalších stanic lidé psi usmrcují. Buďto v lepším případě euthanasií, kdy pejsci umírají rychle a bezbolestně, nebo v horším případě uzavřením do plynových komor.
Část druhá je zaměřena na jídlo. Pro mě nejdepresivnější část plná samotných záběrů z jatek, poukazující na týrání, zabíjení a krutost. "Krávy jsou zavěšeny za nohy a jejich krk je proříznut. (přičemž jsou stále při vědomí), podřezávání krků je stále ten nejlevnější způsob zabíjení". Kastrace malých prasátek formou odtrhávání pohlavních orgánů rukama, odštípávání zobáčků u kuřat a následné zavěšování na pás a podřezávání krků.. Slovy nejde popsat ta hrůza zachycená v záběrech. 

Třetí část - oblečení. Svazování a transport krav z Indie do států, kde je jejich zabíjení povoleno a následné stažení z kůže, která se časem začne rozkládat, tím pádem se musí namáčet do velice toxických látek se kterými musí pracovat lidé a mnohokrát jsou nehezky poraněny. Dále zde můžete vidět záběry z kožešinových farem o kterých jsem se již zmiňovala v článku zde
Předposlední částí je zábava. ZOO, cirkusy, býčí zápasy a rybolovy. Například u býčích zápasů jsou zvířata bita, drážděna, dostávají elektrické šoky a jsou týrána, aby vypadali zuřivě. 
Poslední částí je věda, aneb testování na zvířatech. Objevování léků, testování kosmetiky. Na toto téma jsem se také zaměřovala blíže v jednom ze svých článků 
Tento dokument určitě všem doporučuji zhlédnout. Donutí vás zamyslet se nad vámi samotnými ale i lidstvem jako takovým. Video je k dispozici i na youtube zde.


You Might Also Like

0 komentářů

Pravidelní čtenáři