Nebezpečná éčka

6/05/2017

Éčka. Pro někoho jen obyčejné konzervanty, které jsou špatné, ale musíme se s nimi smířit. Pro mě je to varovný signál na štítcích potravin ještě více odstrašující než maso, mléko, vejce aj.

Již několik faktorů mě podnítilo k napsání tohoto článku. Nedávno jsem byla nakoupit v Kauflandu, kde jsem nově objevila hummus asi ve třech příchutích. Podívala jsem se na složení, kde zmiňovaly dvě éčka. První z nich bylo E202, samozřejmě si je nazpaměť nepamatuji, a tak jsem vyndala mobil, kde mám aplikaci iÉčka. Aplikací je spousta pro všechny operační systémy, anebo stačí prostě jen hledat na googlu. Vyhledala jsem si jej a zjistila, že jde o konzervant vyráběný z ropy. Už tato informace mě udivila. Řekla jsem si oukej, nežádoucí účinky nemá, tak to nebude zas tak strašné, ale pro jistotu kouknu ještě na to druhé. E210 sloužící proti šíření plísní a bakterií. Podívám se na nežádoucí účinky a se zděšeným výrazem hummus vracím zpátky do chlaďáku. "Může způsobovat alergické reakce, astma, neurologické poruchy a hyperaktivitu dětí. Je považována za rakovinotvornou." Ehh, Jako vážně? V cizrnové pomazánce od které čekáte, že bude zdravá může způsobovat rakovinu?
Od lidí slýchávám: "Nekoukej pořád na složení, vždyť za chvíli nebudeš jíst skoro nic.". Ale myslíte si, že je v pohodě kupovat potraviny s něčím takovým? Důležitá je informovanost. Upozornit na tento problém své blízké a neignorovat složení. I z úplně obyčejných potravin se může stát nebezpečí. Kromě hummusu mám i pár dalších negativních zkušeností. Například, když si přítel koupil v Lidlu tortelliny s éčkem (nyní přesně neví, jaké to bylo), o kterém jsme následně zjistili, že je vysoce karcinogenní. Tyto výrobky by se prodávat prostě neměly.
Na závěr tu mám pro vás vypsaný zlomek karcinogenních éček a příklady potravin, které je obsahují.
E110 - Celaskon vit. C, Tang, Karamelový puding Dr. Oetker, Vitacit, Carnitine active drink
E133 - M&M, Skittles, Halls, Orbit mints, Sněhulky, Mentos 3D
E250 - šunky, slaniny, salámy, a jiné výrobky z masa
E320 - Winterfresh Fresh Ice, Orbit for kids (!!), Airwaves, YumYum instantní polévky
E 952 - Coca Cola Zero, Korunní pomeranč, hroznové víno a červený rybíz, Loyd horké ovoce, Capri džus jablko, pomeranč, džus Zeus mandarinka, TangYou Might Also Like

0 komentářů

Pravidelní čtenáři