Přežijeme bez včel?

4/27/2017

Dnešní návštěva DM drogerie mi vnukla nápad na tento článek. Čistou náhodou při zandavání nákupu jsem si všimla u kasy letáčku se včelami, řekla jsem si že by mohl být zajímavý, a tak jsem si ho vzala a schovala do tašky. Při dlouhé chvilce jsem ho prostudovala a myšlenka se mi líbila natolik, že se o ní musím s vámi podělit. 
Pro mnohé z nás je včela pouze pruhovaným hmyzem. Víme o jejím opylování květin, ale vadí nám, protože nám může dát žihadlo. Včely jsou ovšem pro nás velice důležité. Ptáte se proč? Mohlo by lidstvo existovat bez včel? Albert Einstein prý kdysi řekl, že až vymřou včely, lidstvo je přežije maximálně o čtyři roky. Bez opylení se rostliny nemohou rozmnožovat, nebude úroda. Není nutné se přít, zda-li skutečně tuto větu řekl a nakolik je přesná. Nikdo se však nepře o tom, že včely jsou podstatnou součástí našich životů. Včely jsou hlavními opylovateli zemědělských plodin a bez nich by byla úroda výrazně menší. Opylování je tak hlavním přínosem včel, důležitějším, než je výroba medu a dalších produktů. Na včely se bohužel často zapomíná. Pro lidstvo se staly důležitější jiné hodnoty. Prostor pro včely nám tak mizí před očima pod rozrůstajícími se satelitními městečky a dálnicemi. Nedáváme včelám moc možností, aby si našly rychle potravu. Musí proto létat dále a více se tak vyčerpávají. Zkusíme jim alespoň trochu pomoct. Každý z nás si může na zahrádce nebo v květináči na balkoně zasadit semínka chrpy a rozšířit tak životní prostor pro včely. Na závěr mám pro vás jednu zajímavost. Jedna včela nasbírá za svůj život asi 9g medu. Kvůli získání kilogramu medu musí včely navštívit 5 milionů květů a nalétají 120000 až 280000 km. Je to jako by sedmkrát obletěly zeměkouli.

Pokud Vás tyto informace zaujaly stejně jako mě, budu ráda když se zapojíte i vy do záchrany včel a dále budete tyhle informace šířit. 😊

You Might Also Like

0 komentářů

Pravidelní čtenáři