Živočišná éčka, aneb v housce vlasy z Číňanů?

3/26/2017

Rozhodla jsem se sepsat seznam všech živočišných éček. Někdy se totiž může stát, že potravina neobsahující mléko, vejce ani syrovátku může obsahovat přídatné látky živočišného původu. Pojďme se na to tedy podívat:

 • E120: karmín, barvivo do cukrovinek, mléčných výrobků, džemů, ale i přísada rtěnek očních                stínů a šampónů. Je získáván z vysušeních těl hmyzu.
             Obsahují jej: Skittles, Lipo, Pedro žvýkačky, Marťánci,.. 
 • E542: vyrábí se z kostí zvířat. Používá se ve výrobě chleba, sušených mlék a dále třeba i v                    zubních pastách.
             V EU zakázáno.
 • E631: ochucovadlo, součást instantních polévek, omáček a konzervovaných potravin.Součástí              aromat v brambůrkách. Vyrábí se z masa jatečních zvířat a ryb.
             Obsahují jej: krekry Tuc, Lays Stix, Yumyum polévky,..
 • E901: slouží k vytvoření lesklého povrchu např. u jablek, cukrovinek, nebo i čokolády.                        Prodlužuje trvanlivost, Najdeme ho i v krémech. Vyrábí se z plástí včel.
             Obsahují jej: Nimm2 bonbóny, Mentos, Haribo, Slávia,.. 
 • E904: šelak, použití obdobné jako u předchozího éčka. Můžeme jej najít i v lepidle,                              přípravcích  na podlahu, nebo laku na nehty. Získává se z výměšku hmyzu.
             Obsahují jej: ořechy v hořké čokoládě,  Tic Tac Donut flavor, Jelly Bean,..
 • E913: vosk z ovčí vlny. K vytvoření povrchu u lesklých potravin, součást žvýkaček.  
 • E920: používá se k výrobě pečiva, barvení uzenin a ovocných šťáv. Může být i v cereáliích.                  Podporuje růst vlasů a nehtů a tudíž se přidává i do šampónů a krémů. Hlavní                              zdroj je v bílkovinách keratinu. Ten se nachází ve vlasech lidí z Číny (!!), kopytech a                  prasečích štětinách.
             Obsahuje jej: sladká kobliha, kaiserka, tvarohové buchty, toast tip, francouzská bageta,..

  Docela děsivý, když si uvědomíte, že jste v minulosti konzumovali něco, co se přidává i do přípravků na podlahu, nebo to, že součástí housky můžou být vlasy lidí z Číny. 


You Might Also Like

0 komentářů

Pravidelní čtenáři